Makaleler » Blog » Akdeniz diyeti nedir? Zeytin Nasıl Yapılır? | Butik Kahvaltı

Akdeniz diyeti nedir? Zeytin Nasıl Yapılır? | Butik Kahvaltı

İnsanların 7000 yıldan uzun bir süredir yetiştirdiği zeytin ağacının meyveleri, zengin ve tuzlu bir tada sahip olan hem kahvaltılarımızı hem de salatalarımızı süsleyen sağlığa fazlasıyla yararlı antioksidan besinlerdir. Düzenli olarak zeytin tüketimi, kan basıncının düzenlenmesi ve diyabet gelişiminin önlenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Hastalıkları önleyen, ömürleri uzatan zeytinin yüzlerce türü vardır ve bu meyveler ve yağları, Akdeniz diyetinin ayrılmaz bir parçasını oluştururlar. Bu yazımızda, Akdeniz diyeti, zeytinlerin sağlığa faydaları ve besin içerikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Akdeniz diyeti günlük zeytin, zeytinyağı, tahıl, meyve, sebze, baklagiller ve fındık alımını içerir. Diyeti uygulayanlar, ölçülü olarak balık ve yağsız et yerler, ancak kırmızı ve işlenmiş etleri ayda 2-3 porsiyonla sınırlarlar. Diyet, margarinde bulunan trans yağlar ve doymuş yağlar gibi sağlıksız yağların, zeytindeki doymamış yağlarla değiştirilmesini de vurgulamaktadır. Bu yüzden üreticilerin doymamış yağ deposu olan zeytini kırarak ve sonra da yağı, zeytinin kalan kısımdan ayırarak ürettiği zeytinyağı, Akdeniz diyetinde kilit bir rol oynar. Dahası, Sağlık Bakanlığımız da doymamış yağların diğer deyişle zeytin ve zeytinyağının kararında tüketildiğinde kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylemektedir.

 

Araştırmalar da Akdeniz diyetine uygun yaşayan, organik zeytin ve zeytinyağı ile beslenen insanların daha uzun yaşayabileceklerini göstermektedir. Yaklaşık 26.000 kadın ile yapılan bir araştırma, Akdeniz diyetinin, düzensiz beslenmeye kıyasla kalp ve damar hastalıkları gelişme riskini %28'e kadar azaltabildiğini bulmuştur. Ayrıca, Akdeniz Diyeti akciğer hastalıkları, astım, birçok alerji, Parkinson, Alzheimer ve kemik erimesi gibi birçok hastalığı önlemenin en iyi yoludur.

 

Peki, Akdeniz diyetinin ayrılmaz bir parçası olan zeytinlerin sağlığa yararları nelerdir?

 

Zeytinlerin sağlığa yararları konusunda rapor edilmiş birçok yayın vardır bu iddiaları destekleyen artan sayıda bilimsel kanıt mevcuttur. Kısaca anlatmak gerekirse, zeytin ağaçlarında olgunlaşmayı bekleyen zeytinler atmosfere ve beraberinde gelen oksidasyona maruz kaldığından oksidasyona karşı mükemmel bir doğal savunma mekanizması geliştirmiştir. Bu da onların polifenoller ve lutein gibi antioksidanlar bakımından oldukça zengin besinler olmalarını sağlamıştır. Polifenoller ve lutein insan sağlığı açısından da oldukça yararlı antioksidanlardır. Polifenoller damarlarımızdaki proteinlerin yapısının bozulmasını önler, böylece kan damarlarındaki kolesterol birikiminden korur ve kalp ve kan damarlarının rahatsızlık riskini azaltır. Lutein ise hücreleri erken yaşlanmaya karşı korur ve görmemizi iyileştirir.

 

Ayrıca, zeytinlerde bulunan E vitamini, bazı kanser türlerinden sorumlu olduğu düşünülen serbest radikallerin vücuttaki varlığına karşı hücresel koruma sağlar. Bağırsak sağlığı için büyük bir ihtiyaç olan lif de zeytinde bolca bulunur. Dahası, zeytinler demir ve bakır bakımından zengindirler ve bu yönleriyle kan hücrelerinin yapılmasında doğrudan rol oynarlar.

 

Fakat her derde deva zeytinler, insan sağlığını hiçe sayan üreticilerin elinde sağlığa çok zararlı şekillerde üretebilirler. Zeytinlere renk vermek için kullanılan çeşitli boyalar, maliyetleri düşürmek için kullanılan kalitesiz yağlar ve olgunlaşmayı sağlamak için kullanılan çeşitli kimyasallar insan sağlığını doğrudan tehdit edebilir. Bu yüzden zeytinlerinizi nereden aldığınız çok önemlidir.

Siz de kahvaltılarınızın olmazsa olmazı, sağlığa yararları saymakla bitmeyen zeytinlerinizi Eminönü Mısır Çarşısı’nda 1970(?) yılından beri Türkiye’nin bütün yöresel ve organik lezzetlerini sizlerle buluşturan gıdada güvenin tek adresi Dorukoğlu Şarküteri’nin online sipariş sayfasından veya “butikkahvaltı” instagram hesabından tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Ne duruyorsunuz? Sizin için Ege’den zeytinler getirdik tek yapmanız gereken bir tık! Kendi imalatımız yepyeni ızgara zeytinimizi denediniz mi? Izgara zeytinin teknik detaylarına ve görsellerine http://www.vezirzeytin.com.tr/urunler_grill-izgara-zeytin-9-kg-mbvic.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.