Makaleler » Blog » Eski Kars Kaşarı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Eski Kars Kaşarı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kars yaylaları, Türkiye’nin peynir üretiminde önemli bir yere sahiptir. Yüksek rakımlı zengin floraya sahip bu yaylalarda ot yiyen inekler çok şanslı... Elbette bu ineklerin sütünden yapılan yöresel ve doğal bir lezzet olan Kars Eski Kaşarını yiyebilenlerde öyle… Zavot Irkı ineklerden sağılan bu doğal ve katkısız sütler mandıralara ulaştırılır. “Kars Eski Kaşar peynirinin üretim aşamalarında sadece süt, tuz ve şirden maya kullanılır. Kars eski kaşarı kendine has yumuşak aroması, açık mısır sarısı rengi ve yağlı hoş tadıyla Anadolu’daki diğer kaşarlardan ayrılır.”  Kazanlarda saatlerce işlenip pişirilen bu sütler eşsiz aromaya sahip peynire dönüşür. Kazandan alınan peynir parçacıkları önce ince süzgeçli poşetler ve kalıplarda bir süre bekletilir. Ardından Kars Kaşarına dönüştürülmek üzere en az 6 ay depolarda dinlendirilir. Anayurdu balkanlar olan Kars’a gelişi 1920lere dayanan Kars Eski Kaşarı coğrafi işaret belgesine de sahiptir.

 

Kars Eski Kaşarının eşsiz aroması ve yüksek besin değeri Kars yaylalarında otlayan ineklerde gizlidir. Kars yaylaları 100’den fazlası endemik tür olan 1676 çeşit bitkiyi barındırır. Bu eşsiz bitkilerin sahip olduğu değerli besin maddeleriyle peynire özgün yöresel lezzetini veren aroma burada otlayan ineklerin sütüne geçer.

 

Kahvaltılarda herkes bir alternatif ararken akıllara Kars Eski Kaşarı her zaman gelmese de en faydalı protein çeşitlerinden biri olan eski kaşar peyniri kahvaltı sofralarının süsü haline gelmiştir. Kars Eski Kaşarının aynı zamanda içeriği zengin ve vitamini boldur. Sert bir biçimde dilimlenir ve dilimlenirken ufalanmaz. Yerken ağızda dağılan bir lezzete sahiptir ve tokluk hissi verir.

 

Eski kaşar günde 1-2 dilim tüketildiği zaman yarım kilo kırmızı etten alınacak kalsiyum ve protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Bu nedenle vejetaryen tüketicilerin de en önemli kahvaltılık tercihlerinden biridir. Taze kaşara oranla daha az doymuş yağ içerir ve fermantasyon süreci daha yoğundur. Bu yönüyle kalp ve damar rahatsızlıkları konusunda koruyucu ve önleyici bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre Kars Eski Kaşarı, K2 vitamini açısından çok zengindir. K2 vitaminin ispatlanan en belirgin özellikleri ise damarlarda kalsiyum birikmesini önlemek, kemikleri güçlendirmek ve kanser hücrelerinin bölünüp çoğalmasına olan yavaşlatıcı etkileridir.

 

Sizde doğal, yöresel ve güvenilir Kars Eski Kaşarı’nı Eminönü Mısır Çarşısı’nda 1970(?) yılından beri Türkiye’nin bütün yöresel ve organik lezzetlerini sizlerle buluşturan, doğallık, kalite ve gıdada güvenin tek adresi olan Dorukoğlu Şarküteri’nin online sipariş sayfasından, www.butikkahvaltı.com adresinden veya “butikkahvaltı” instagram hesabından tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Ne duruyorsunuz? Sizin için en doğal, en hijyenik ve en lezzetli Kars Kaşarlarını getirdik tek yapmanız gereken bir tık.

Ürünlerimizin görsellerine ve teknik detaylarına http://www.dorukoglu.com.tr/peynirler/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.