BethandBethandBethand

Makaleler » Blog » Ezine Peyniri Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?| Butik Kahvaltı

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?| Butik Kahvaltı

Sayısız araştırmalarca besleyiciliği ve önemi kanıtlanmış “kahvaltı” Türk toplumu için vazgeçilmez bir öğündür. İşçisinden köylüsüne, mühendisinden doktoruna hiçbir vatandaş kahvaltısını yapmadan evlerinden ayrılmaz. Ayrıca, bu toprakların kahvaltısı, dünyadaki birçok ülkeden kahvaltılık çeşitliliği bakımından daha zengindir. Yeşil ve siyah zeytinler, peynir, zeytinyağı ve domates, sucuk, yumurta, süt, bal, sayısız reçel neredeyse her ailenin kahvaltı sofralarında bulunur. 

 

Bu zengin kahvaltılıkların içinden kimilerine göre sele zeytini, kimilerine göre sızma zeytinyağı fakat birçoğuna göre peynir, organik kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Bu yüzden beyaz peynir, Ezine peyniri, Çeçil Peyniri, Keçi peyniri, Kars Kaşar peyniri, Erzincan ve İzmir Tulum peynirleri, Van Otlu Peyniri ve Dil peynirleri Türkiye’deki birçok kahvaltı sofrasını süslerler.

 

Sayısız çeşidi olan peynirlerin neredeyse tümünün temel maddesi süt, maya ve tuz olsa da -bazılarında yoğurt kullanılır- yapılışı yöreden yöreye büyük farklılıklar gösterir ve eşsiz lezzetler ortaya çıkar. Peynirin lezzetinin en önemli belirleyiciyse kullanılan sütün hangi koşullarda üretildiğidir. Doğal besinler ile beslenen hayvanlardan elde edilen organik süt peynirin tadını doğrudan etkileyecektir. Ne yazık ki ülkemizdeki birçok işletme peynirlerini ucuza mal etmek için çeşitli gıda hilelerine başvurarak toplum sağlığını tehlikeye sokarlar. Bu durumdan kaçınmanın hem kendinizin hem ailenizin sağlığını korumanın başlıca yollarından biri de peynirinizi aldığınız yerin güvenilir olmasıdır. Siz de lezzetli ve sağlıklı peynirler tüketmek istiyorsanız mutlaka peynirinizi nereden aldığınıza dikkat etmelisiniz. 

 

Peynirin insan sağlığına yararları bu saymakla bitmeyen çeşitlerinden belki de daha fazladır. Peki peynirin başlıca yararları nelerdir? Her şeyden önce peynirin kalsiyum, protein, omega 3, magnezyum, çinko ve A, D ve K vitamin içeriği, çocuklarda ve genç erişkinlerde sağlıklı kemik gelişimine ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Ayrıca, peynir diş sağlığını olumlu etkiler. Kalsiyum diş oluşumunda önemli bir rol oynar ve peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Birçok araştırma da peynirin diş çürümelerine karşı koruma sağlayarak, diş plağının pH seviyesini yükseltebileceğini göstermiştir. Diğer yandan, peynir, sağlıklı bağırsak bakterilerini arttırmaya yardımcı olur böylece kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi gösterir. Dahası, son araştırmalar yüksek vücut kitle indeksine (BKİ) sahip bir kişinin düşük kalsiyum seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Peynir iyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan, kilo vermeye çalışan, diyet yapan kişiler için de oldukça faydalıdır.

Siz de kahvaltılarınızın olmazsa olmazı, sağlığa yararları saymakla bitmeyen peynirlerinizi Eminönü Mısır Çarşısı’nda 1966 yılından beri Türkiye’nin bütün yöresel ve organik lezzetlerini sizlerle buluşturan Dorukoğlu Şarküteri’nin online sipariş sayfasından veya “butikkahvaltı” instagram hesabından tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Ne duruyorsunuz? Sizin için Kars’tan organik kaşar peyniri, İzmir ve Erzincan’dan doğal tulum peyniri getirdik, tek yapmanız gereken bir tık! Ezine peynirimizin iştah açıcı görsellerini incelemek için hemen http://www.dorukoglu.com.tr/foto-galeri/ adresini ziyaret edin.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.