Makaleler » Blog » Her Derde Deva Zeytin

Her Derde Deva Zeytin

Her derde deva zeytin 

    Akdeniz ikliminin mutfağımıza en büyük katkılarından zeytinin vücudumuzun birçok bölgesindeki sorunlara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Ülkemizde Edremit, Gemlik, Akhisar, Hatay gibi yörelerde yetişen sele, çizik, kırma gibi çeşitli türleri hem kahvaltılık olarak hem de akşam sofralarımızda tüketilen zeytin bakın aynı zamanda nelere iyi geliyor!

    A, D, E, K vitaminleri açısından oldukça zengin olduğu bilinen zeytinin kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği zaten biliniyor, bunun yanında içerdiği hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici oleuropein maddesi nedeniyle birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılıyor.

 Zeytinin cildimize de iyi geldiğini biliyor muydunuz? 

    Zeytin egzamayı ve saçların dökülmesini önlerken, bin yıllardır en doğal kozmetik ürünü olarak da kullanılan zeytinyağı da ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.

    İçine zeytin konularak bekletilmiş tuzlu suyla yapılan gargara diş etlerini güçlendiriyor, diş kanamalarını varsa ortadan kaldırıyor. Ayrıca zeytin yapraklarından yapılan çay da diş ağrılarını hafifletici etkiye sahip.

    Tamamen doymamış yağ asidi içeren zeytin ve zeytinyağı bu özellikleriyle sindirim sistemine de iyi geliyor ve safra taşı oluşumunu engelliyor, yanı sıra zeytinin çekirdeği mide sorunlarını önlemek için kullanılıyor.

    İçerdiği A vitaminiyle göz sağlığını koruyan ve kataraktı önleyen zeytin, diğer vitaminlerle beraber çocuklarda kemik gelişimine destek oluyor, yaşlılarda ise osteoporoz riskini azaltıyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.